Strona główna

From Wikipedia!
Jump to navigation Jump to search
Zobacz też: test2.wikipedia.org oraz test.wikidata.org

To jest testowa wiki, która jest uruchomiona na oprogramowaniu MediaWiki. Zwykle korzysta z tej samej wersji kodu co mediawiki.org (i kilka winnych wiki z "grupy 0"), ale może być inaczej skonfigurowana dla funkcji eksperymentalnych. Zawartość tej strony może być ulotna i błędna.

Aktualna wersja MediaWiki uruchomiona na tej wiki to 1.32.0-wmf.23 (c014536). Zobacz Wikipedia:Configuration oraz wikitech:testwiki aby uzyskać informacje na temat konfiguracji tej wiki.

Co robimy na tej wiki

To jest strona dla deweloperów wiki Wikimedia (dobrze znanych wiki włącznie z poniższymi) do testowania ich najnowszego kodu. Ta strona jest "poligonem testowym" wszelkiego rodzaju, który umożliwia testowanie kodu w kontrolowanym środowisku, bez niszczenia innych wiki.

To nie jest Wikipedia lub inna wiki z zawartością dla jednych z poniższych projektów—ale raczej polem testowym dla deweloperów. Do innych celów testowych możesz użyć siostrzaną stronę test2. Nie ma tu wiele do zrobienia dopóki nie testujesz kodu; jeżeli chcesz rozwijać treści, odwiedź jeden z Projektów Wikimedia poniżej.

Uwaga: jest nowy klaster testowy utworzony jako zamiennik prototype.wikimedia available i znajduje się tutaj. Jest to kopia wszystkich wiki produkcyjnych, gdzie deweloperzy i zwykli użytkownicy mogą testować nowe funkcje zanim wprowadzimy je do produkcyjnych wiki. W przypadku gdy chcesz testować gadżety lub skrypty użytkownika na dowolnym projekcie Wikimedia, możesz także użyć tej strony. test.wikipedia.org nie służy do testowania nieprzejrzanego oprogramowania lub MediaWiki, jest to ostatnie miejsce gdzie oprogramowanie jest wdrażane zanim przejdzie na produkcję. Nowe oprogramowanie, rozszerzenia i gadżety mogą być wdrażane natychmiastowo do klastra deployment.

Przeczytaj przed dokonywaniem akcji tutaj

Czym Wikipedia Test Wiki nie jest:

 • miejscem do wstawiania zawartości lub czegokolwiek znaczącego.
 • miejscem zabawy narzędziami administracyjnymi. Jeżeli tego oczekiwałeś, zobacz Wikipedia:Requests/Tools.
 • gdzie będą się trzymać bezsensowne wpisy.
 • serwerem stron, wiki lub zdjęć.
 • gdzie możesz uciec ze wszystkim.
 • gdzie pomówienia będą tolerowane.
 • społecznością.

Wikipedia Test Wiki przeznaczona jest dla programistów, aby mogli testować swoje kody bez rozwalania wszystkich projektów Wikimedia i wysadzania świata w powietrze.

Wikipedia Test Wiki może być także używane w środowisku klasowym, aby uczyć podstaw edycji wiki, aby zapobiec zamieszaniu spowodowanego tworzeniem stron i psuciem właściwego projektu, ale nie zawsze może być to oczekiwane, z powodu ewentualnych różnic między interfejsem testowym, a zwykłymi projektami Wikimedia.

Prośby o uprawnienia

Administratorzy

One of the administrator logos

Administratorzy są użytkownikami, którzy mają dodatkowe możliwości:

 • Blokowanie i odblokowywanie innych użytkowników
 • Usuwanie i przywracanie stron
 • Zabezpieczanie i odbezpieczanie stron
 • Edytowanie stron w przestrzeni nazw MediaWiki (np., MediaWiki:Sidebar)
 • Przeglądanie usuniętych edycji stron
 • Przeglądanie wkładu użytkownika na usuniętych stronach.

Aby zobaczyć listę wszystkich Administratorów na Test Wikipedia, zobacz Special:ListUsers/sysop.

Jak zostać administratorem?

O uprawnienia administracyjne można poprosić na Wikipedia:Requests/Permissions. Biurokrata wtedy zadecyduje. Kandydaci muszą także spełniać poniższe wymagania:

 1. Być aktywnym i zaufanym użytkownikiem na innych projektach i najlepiej administratorem, lub
 2. Wykazać zapotrzebowanie na taki dostęp (np. deweloperzy).


Biurokraci

The Bureaucrats' logo

Biurokratami na Test Wiki są użytkownicy, którzy mogą:

 • Awansować i degradować administratorów,
 • Awansować na biurokratę (zdegradowanie biurokraty jest możliwe poprzez Meta-Wiki), oraz
 • Dodać/usunąć flagę robotów

Aby zostać biurokratą, trzeba być najpierw administratorem (szczegóły). Pełną listę biurokratów na Test Wikipedia znajdziesz na Special:ListUsers/bureaucrat. Proszę nie prosić biurokratów o uprawnienia bezpośrednio na ich stronach dyskusji dopóki wcześniej nie miałeś z nimi interakcji.


Projekty Wikimedia